Да изоставиш някого, означава да го напуснеш, да го оставиш, да не искаш да се занимаваш с него. Изоставянето не се отнася само до физическо отсъствие, а и до липса на емоционална подкрепа. Човек, който се чувства изоставен има усещането, че не е обичан и не е приет. Затова и неговата самооценка е занижена. Ниското самочувствие води до несигурност и депресия. Колкото повече усещането за липса на любов и подкрепа нараства, толкова по-ясно симптомите на проблемите с изоставянето започват да се проявяват, а те са усещане за самота и страх, че няма, кой да те обича и да го е грижа за теб.
Кога едно дете е възможно да се почувства изоставено?
- Ако майката, не му обръща внимание, защото е заета повече с грижите за другото си дете;
- Ако на родителите ежедневието им е натоварено и не му отделят достатъчно внимание;
- Ако е оставено при баба и дядо на село или при детегледачка;
- Липса на общуване между родител и дете;
Детето усеща студенина в родителя, и че не се интересува от него, чувства се изоставено. За това и започна да търси начин да привлече внимание, за да получи подкрепа и любов. Драматизира, разболява се, за да се чувства значимо и важно, а не изоставено. Има склонност да се превърне в жертва - човек, който си създава всякакъв вид трудности. Най - големият страх е страха от самота, затова се вкопчва и в другите.
Възрастен, който е преживял травма на изоставяне трудно прави промени в живота си - напускане на работа или партньор. Търпи всякакво отношения към себе си, защото има страх от самота. За това и дълбоко в себе си е тъжен.
Ключът към щастието е да се излекуват травмите и човек да заживее в хармония със себе си. Всичко това е възможно с капки на д-р Бах!