Тези дни имах интересен разговор с една дама, която ме провокира да размишлявам за неуместния хумор и какво всъщност стои зад него. По този повод реших да напиша публикация и да споделя, и с вас информацията, която излезе от мен. Неуместните шеги представляват хумористични коментари или изрази, които са неудачни или неподходящи в конкретния случай. Този вид шеги често биват обидни, поради своя неуместен характер, като те засягат лични, емоционални или други чувствителни теми.
Ето и няколко причини, по мои наблюдения, които стоят зад тази нужда, човек да се шегува неуместно:
- Липсата на осъзнатост за чуждите чувства, може да доведе до неуместни коментари. Не всеки човек осъзнава какво причинява на другия с шегите си.
- Когато не разпознава своите чувства не може да разбере чувствата на другия и да ги уважи. Колкото по-добро разбиране има на себе си, толкова по-способен е да разбира и уважава чувствата на другите.
- Когато човек си е затворил сърцето и се опитва да се отрече от чувствата си, той може да развие механизми на самозащита, включително сарказъм и неуместни шеги. Този начин на защита му позволява да държи дистанцирано чувствата си и да избягва емоционална близост, за да се предпази от уязвимост. В резултат на това, може да реагира саркастично към чувствата на другите, защото човек винаги мисли и действа според своите вярвания.
- Желание да е център на внимание. Премества фокуса към себе си, като показва колко е остроумен, чрез неуместните шеги. В този случай човек търси одобрение и внимание, чрез хумора. Това може да бъде начин да се изкара на преден план, дори ако това става за сметка на другите. Всички сме виждали в социалните мрежи такива коментари, колко много внимание получават.
- Колкото повече човек е нещастен и неудовлетворен от живота си, толкова е по-вероятно да се опита чрез неуместни шеги теб и твоя живот да омаловажи. Неуместните шеги някой хора ги използват, като начин да изразят свои собствени неконтролирани емоции, като страх, несигурност, стрес, както и при неудобство, когато примерно трябва да установи социален контакт.
Когато човек е в мир със себе си и удовлетворява своите потребности, той има по голяма вероятност да изразява уважение към околните, и да няма потребност да използва неуместен хумор.